πagarwalmath · 5th grade · Texas TEKS 5.10
💼 Profit and budgets
Money sense: profit, expenses, budgets, income, and taxes
Name: ______________________Date: ____________
1Kai sells 17 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $13. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
2Aiden sells 12 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $13. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
3Leo sells 17 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $22. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
4Sam sells 17 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $9. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
5Theo sells 13 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $5. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
6Priya sells 22 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $39. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
7Theo sells 18 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $12. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
8Omar sells 13 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $20. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
9Zoe sells 28 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $13. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
10Mei sells 22 cups of lemonade for $2 each. The lemons, sugar, and cups cost $17. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
11Priya sells 35 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $23. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
12Leo sells 40 cups of lemonade for $1 each. The lemons, sugar, and cups cost $11. What is the profit?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Profit and budgets
- 1. 4 dollars
- 2. 11 dollars
- 3. 12 dollars
- 4. 8 dollars
- 5. 8 dollars
- 6. 5 dollars
- 7. 6 dollars
- 8. 6 dollars
- 9. 15 dollars
- 10. 27 dollars
- 11. 12 dollars
- 12. 29 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/money-budgets