πagarwalmath · 5th grade · Texas TEKS 5.10
💼 Profit and budgets
Money sense: profit, expenses, budgets, income, and taxes
Name: ______________________Date: ____________
1A family's budget: income $430 a month. Expenses: food $110, rent $140, and gas $60. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
2A family's budget: income $670 a month. Expenses: food $170, rent $250, and gas $30. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
3A family's budget: income $440 a month. Expenses: food $110, rent $150, and gas $30. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
4A family's budget: income $800 a month. Expenses: food $220, rent $210, and gas $40. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
5A family's budget: income $320 a month. Expenses: food $110, rent $80, and gas $30. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
6A family's budget: income $440 a month. Expenses: food $140, rent $170, and gas $20. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
7A family's budget: income $690 a month. Expenses: food $140, rent $260, and gas $50. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
8A family's budget: income $870 a month. Expenses: food $200, rent $290, and gas $80. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
9A family's budget: income $660 a month. Expenses: food $150, rent $190, and gas $50. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
10A family's budget: income $880 a month. Expenses: food $240, rent $230, and gas $70. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
11A family's budget: income $510 a month. Expenses: food $170, rent $130, and gas $80. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
12A family's budget: income $390 a month. Expenses: food $120, rent $120, and gas $20. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Profit and budgets
- 1. 120 dollars
- 2. 220 dollars
- 3. 150 dollars
- 4. 330 dollars
- 5. 100 dollars
- 6. 110 dollars
- 7. 240 dollars
- 8. 300 dollars
- 9. 270 dollars
- 10. 340 dollars
- 11. 130 dollars
- 12. 130 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/money-budgets