πagarwalmath · 5th grade · Texas TEKS 5.10
💼 Profit and budgets
Money sense: profit, expenses, budgets, income, and taxes
Name: ______________________Date: ____________
1A family's budget: income $890 a month. Expenses: food $280, rent $290, and gas $70. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
2A family's budget: income $330 a month. Expenses: food $110, rent $110, and gas $30. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
3A family's budget: income $710 a month. Expenses: food $170, rent $250, and gas $110. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
4A family's budget: income $550 a month. Expenses: food $180, rent $220, and gas $60. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
5A family's budget: income $610 a month. Expenses: food $130, rent $150, and gas $50. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
6A family's budget: income $800 a month. Expenses: food $180, rent $180, and gas $40. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
7A family's budget: income $580 a month. Expenses: food $160, rent $140, and gas $60. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
8A family's budget: income $600 a month. Expenses: food $140, rent $160, and gas $70. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
9A family's budget: income $440 a month. Expenses: food $140, rent $110, and gas $40. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
10A family's budget: income $620 a month. Expenses: food $130, rent $170, and gas $70. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
11A family's budget: income $720 a month. Expenses: food $150, rent $140, and gas $90. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
12A family's budget: income $580 a month. Expenses: food $130, rent $200, and gas $50. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Profit and budgets
- 1. 250 dollars
- 2. 80 dollars
- 3. 180 dollars
- 4. 90 dollars
- 5. 280 dollars
- 6. 400 dollars
- 7. 220 dollars
- 8. 230 dollars
- 9. 150 dollars
- 10. 250 dollars
- 11. 340 dollars
- 12. 200 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/money-budgets