πagarwalmath · 5th grade · Texas TEKS 5.10
💼 Profit and budgets
Money sense: profit, expenses, budgets, income, and taxes
Name: ______________________Date: ____________
1A family's budget: income $500 a month. Expenses: food $160, rent $110, and gas $30. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
2A family's budget: income $580 a month. Expenses: food $190, rent $230, and gas $50. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
3A family's budget: income $700 a month. Expenses: food $180, rent $150, and gas $110. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
4A family's budget: income $410 a month. Expenses: food $110, rent $150, and gas $40. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
5A family's budget: income $640 a month. Expenses: food $130, rent $130, and gas $90. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
6A family's budget: income $580 a month. Expenses: food $160, rent $140, and gas $70. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
7A family's budget: income $570 a month. Expenses: food $170, rent $220, and gas $90. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
8A family's budget: income $600 a month. Expenses: food $170, rent $190, and gas $70. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
9A family's budget: income $890 a month. Expenses: food $200, rent $270, and gas $120. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
10A family's budget: income $660 a month. Expenses: food $190, rent $220, and gas $90. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
11A family's budget: income $420 a month. Expenses: food $90, rent $130, and gas $40. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
12A family's budget: income $430 a month. Expenses: food $90, rent $150, and gas $60. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Profit and budgets
- 1. 200 dollars
- 2. 110 dollars
- 3. 260 dollars
- 4. 110 dollars
- 5. 290 dollars
- 6. 210 dollars
- 7. 90 dollars
- 8. 170 dollars
- 9. 300 dollars
- 10. 160 dollars
- 11. 160 dollars
- 12. 130 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/money-budgets