πagarwalmath · 5th grade · Texas TEKS 5.10
💼 Profit and budgets
Money sense: profit, expenses, budgets, income, and taxes
Name: ______________________Date: ____________
1A family's budget: income $750 a month. Expenses: food $230, rent $210, and gas $50. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
2A family's budget: income $740 a month. Expenses: food $210, rent $210, and gas $90. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
3A family's budget: income $680 a month. Expenses: food $200, rent $140, and gas $70. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
4A family's budget: income $730 a month. Expenses: food $200, rent $150, and gas $90. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
5A family's budget: income $850 a month. Expenses: food $180, rent $180, and gas $90. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
6A family's budget: income $870 a month. Expenses: food $290, rent $180, and gas $110. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
7A family's budget: income $480 a month. Expenses: food $130, rent $100, and gas $70. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
8A family's budget: income $420 a month. Expenses: food $80, rent $130, and gas $30. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
9A family's budget: income $610 a month. Expenses: food $130, rent $180, and gas $70. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
10A family's budget: income $370 a month. Expenses: food $120, rent $90, and gas $20. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
11A family's budget: income $450 a month. Expenses: food $150, rent $100, and gas $50. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
12A family's budget: income $810 a month. Expenses: food $240, rent $260, and gas $110. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Profit and budgets
- 1. 260 dollars
- 2. 230 dollars
- 3. 270 dollars
- 4. 290 dollars
- 5. 400 dollars
- 6. 290 dollars
- 7. 180 dollars
- 8. 180 dollars
- 9. 230 dollars
- 10. 140 dollars
- 11. 150 dollars
- 12. 200 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/money-budgets