πagarwalmath · 5th grade · Texas TEKS 5.10
💼 Profit and budgets
Money sense: profit, expenses, budgets, income, and taxes
Name: ______________________Date: ____________
1A family's budget: income $730 a month. Expenses: food $230, rent $280, and gas $70. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
2A family's budget: income $590 a month. Expenses: food $150, rent $220, and gas $80. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
3A family's budget: income $810 a month. Expenses: food $220, rent $260, and gas $110. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
4A family's budget: income $470 a month. Expenses: food $130, rent $100, and gas $70. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
5A family's budget: income $870 a month. Expenses: food $210, rent $240, and gas $40. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
6A family's budget: income $690 a month. Expenses: food $140, rent $140, and gas $80. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
7A family's budget: income $670 a month. Expenses: food $160, rent $250, and gas $50. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
8A family's budget: income $350 a month. Expenses: food $80, rent $120, and gas $50. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
9A family's budget: income $790 a month. Expenses: food $180, rent $270, and gas $80. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
10A family's budget: income $570 a month. Expenses: food $190, rent $110, and gas $70. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
11A family's budget: income $310 a month. Expenses: food $80, rent $120, and gas $20. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
12A family's budget: income $420 a month. Expenses: food $90, rent $160, and gas $30. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Profit and budgets
- 1. 150 dollars
- 2. 140 dollars
- 3. 220 dollars
- 4. 170 dollars
- 5. 380 dollars
- 6. 330 dollars
- 7. 210 dollars
- 8. 100 dollars
- 9. 260 dollars
- 10. 200 dollars
- 11. 90 dollars
- 12. 140 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/money-budgets