πagarwalmath · 5th grade · Texas TEKS 5.10
💼 Profit and budgets
Money sense: profit, expenses, budgets, income, and taxes
Name: ______________________Date: ____________
1A family's budget: income $710 a month. Expenses: food $150, rent $280, and gas $90. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
2A family's budget: income $570 a month. Expenses: food $110, rent $130, and gas $50. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
3A family's budget: income $850 a month. Expenses: food $240, rent $200, and gas $130. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
4A family's budget: income $810 a month. Expenses: food $220, rent $280, and gas $60. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
5A family's budget: income $520 a month. Expenses: food $140, rent $150, and gas $80. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
6A family's budget: income $520 a month. Expenses: food $130, rent $150, and gas $60. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
7A family's budget: income $400 a month. Expenses: food $140, rent $160, and gas $50. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
8A family's budget: income $620 a month. Expenses: food $210, rent $190, and gas $80. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
9A family's budget: income $530 a month. Expenses: food $140, rent $160, and gas $30. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
10A family's budget: income $860 a month. Expenses: food $210, rent $280, and gas $120. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
11A family's budget: income $600 a month. Expenses: food $210, rent $190, and gas $70. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
12A family's budget: income $350 a month. Expenses: food $80, rent $80, and gas $20. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Profit and budgets
- 1. 190 dollars
- 2. 280 dollars
- 3. 280 dollars
- 4. 250 dollars
- 5. 150 dollars
- 6. 180 dollars
- 7. 50 dollars
- 8. 140 dollars
- 9. 200 dollars
- 10. 250 dollars
- 11. 130 dollars
- 12. 170 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/money-budgets