πagarwalmath · 5th grade · Texas TEKS 5.10
💼 Profit and budgets
Money sense: profit, expenses, budgets, income, and taxes
Name: ______________________Date: ____________
1A family's budget: income $460 a month. Expenses: food $110, rent $130, and gas $60. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
2A family's budget: income $550 a month. Expenses: food $140, rent $140, and gas $30. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
3A family's budget: income $840 a month. Expenses: food $180, rent $240, and gas $90. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
4A family's budget: income $500 a month. Expenses: food $130, rent $200, and gas $30. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
5A family's budget: income $430 a month. Expenses: food $90, rent $140, and gas $30. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
6A family's budget: income $500 a month. Expenses: food $170, rent $200, and gas $30. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
7A family's budget: income $420 a month. Expenses: food $130, rent $110, and gas $30. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
8A family's budget: income $470 a month. Expenses: food $130, rent $170, and gas $50. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
9A family's budget: income $750 a month. Expenses: food $260, rent $170, and gas $50. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
10A family's budget: income $680 a month. Expenses: food $240, rent $180, and gas $50. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
11A family's budget: income $400 a month. Expenses: food $130, rent $130, and gas $60. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
12A family's budget: income $740 a month. Expenses: food $240, rent $240, and gas $100. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Profit and budgets
- 1. 160 dollars
- 2. 240 dollars
- 3. 330 dollars
- 4. 140 dollars
- 5. 170 dollars
- 6. 100 dollars
- 7. 150 dollars
- 8. 120 dollars
- 9. 270 dollars
- 10. 210 dollars
- 11. 80 dollars
- 12. 160 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/money-budgets