πagarwalmath · 5th grade · Texas TEKS 5.10
💼 Profit and budgets
Money sense: profit, expenses, budgets, income, and taxes
Name: ______________________Date: ____________
1A family's budget: income $580 a month. Expenses: food $130, rent $200, and gas $90. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
2A family's budget: income $410 a month. Expenses: food $140, rent $160, and gas $60. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
3A family's budget: income $320 a month. Expenses: food $70, rent $120, and gas $40. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
4A family's budget: income $790 a month. Expenses: food $180, rent $250, and gas $40. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
5A family's budget: income $710 a month. Expenses: food $230, rent $280, and gas $80. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
6A family's budget: income $610 a month. Expenses: food $150, rent $160, and gas $30. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
7A family's budget: income $600 a month. Expenses: food $190, rent $230, and gas $50. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
8A family's budget: income $330 a month. Expenses: food $90, rent $70, and gas $30. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
9A family's budget: income $370 a month. Expenses: food $100, rent $80, and gas $30. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
10A family's budget: income $780 a month. Expenses: food $180, rent $230, and gas $40. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
11A family's budget: income $750 a month. Expenses: food $210, rent $300, and gas $80. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
12A family's budget: income $800 a month. Expenses: food $240, rent $250, and gas $60. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Profit and budgets
- 1. 160 dollars
- 2. 50 dollars
- 3. 90 dollars
- 4. 320 dollars
- 5. 120 dollars
- 6. 270 dollars
- 7. 130 dollars
- 8. 140 dollars
- 9. 160 dollars
- 10. 330 dollars
- 11. 160 dollars
- 12. 250 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/money-budgets