πagarwalmath · 5th grade · Texas TEKS 5.10
💼 Profit and budgets
Money sense: profit, expenses, budgets, income, and taxes
Name: ______________________Date: ____________
1A family's budget: income $850 a month. Expenses: food $240, rent $170, and gas $80. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
2A family's budget: income $530 a month. Expenses: food $130, rent $130, and gas $80. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
3A family's budget: income $800 a month. Expenses: food $180, rent $180, and gas $80. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
4A family's budget: income $570 a month. Expenses: food $200, rent $220, and gas $30. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
5A family's budget: income $360 a month. Expenses: food $120, rent $70, and gas $30. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
6A family's budget: income $720 a month. Expenses: food $190, rent $190, and gas $100. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
7A family's budget: income $820 a month. Expenses: food $170, rent $250, and gas $90. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
8A family's budget: income $620 a month. Expenses: food $130, rent $190, and gas $40. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
9A family's budget: income $900 a month. Expenses: food $280, rent $280, and gas $70. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
10A family's budget: income $780 a month. Expenses: food $270, rent $230, and gas $50. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
11A family's budget: income $440 a month. Expenses: food $140, rent $100, and gas $30. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
12A family's budget: income $850 a month. Expenses: food $230, rent $260, and gas $90. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Profit and budgets
- 1. 360 dollars
- 2. 190 dollars
- 3. 360 dollars
- 4. 120 dollars
- 5. 140 dollars
- 6. 240 dollars
- 7. 310 dollars
- 8. 260 dollars
- 9. 270 dollars
- 10. 230 dollars
- 11. 170 dollars
- 12. 270 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/money-budgets