πagarwalmath · 5th grade · Texas TEKS 5.10
💼 Profit and budgets
Money sense: profit, expenses, budgets, income, and taxes
Name: ______________________Date: ____________
1A family's budget: income $430 a month. Expenses: food $110, rent $90, and gas $60. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
2A family's budget: income $520 a month. Expenses: food $160, rent $190, and gas $50. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
3A family's budget: income $610 a month. Expenses: food $120, rent $240, and gas $70. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
4A family's budget: income $550 a month. Expenses: food $120, rent $140, and gas $60. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
5A family's budget: income $870 a month. Expenses: food $230, rent $350, and gas $40. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
6A family's budget: income $590 a month. Expenses: food $130, rent $120, and gas $60. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
7A family's budget: income $490 a month. Expenses: food $150, rent $100, and gas $30. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
8A family's budget: income $710 a month. Expenses: food $160, rent $160, and gas $100. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
9A family's budget: income $480 a month. Expenses: food $140, rent $130, and gas $50. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
10A family's budget: income $850 a month. Expenses: food $250, rent $290, and gas $40. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
11A family's budget: income $300 a month. Expenses: food $80, rent $120, and gas $40. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
12A family's budget: income $400 a month. Expenses: food $90, rent $150, and gas $30. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Profit and budgets
- 1. 170 dollars
- 2. 120 dollars
- 3. 180 dollars
- 4. 230 dollars
- 5. 250 dollars
- 6. 280 dollars
- 7. 210 dollars
- 8. 290 dollars
- 9. 160 dollars
- 10. 270 dollars
- 11. 60 dollars
- 12. 130 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/money-budgets