πagarwalmath · 5th grade · Texas TEKS 5.10
💼 Profit and budgets
Money sense: profit, expenses, budgets, income, and taxes
Name: ______________________Date: ____________
1A family's budget: income $490 a month. Expenses: food $130, rent $100, and gas $50. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
2A family's budget: income $640 a month. Expenses: food $220, rent $150, and gas $90. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
3A family's budget: income $370 a month. Expenses: food $80, rent $110, and gas $20. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
4A family's budget: income $570 a month. Expenses: food $150, rent $140, and gas $90. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
5A family's budget: income $450 a month. Expenses: food $120, rent $90, and gas $50. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
6A family's budget: income $880 a month. Expenses: food $250, rent $280, and gas $40. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
7A family's budget: income $740 a month. Expenses: food $240, rent $200, and gas $100. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
8A family's budget: income $690 a month. Expenses: food $170, rent $230, and gas $50. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
9A family's budget: income $650 a month. Expenses: food $230, rent $130, and gas $50. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
10A family's budget: income $710 a month. Expenses: food $150, rent $260, and gas $90. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
11A family's budget: income $490 a month. Expenses: food $160, rent $130, and gas $40. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
12A family's budget: income $840 a month. Expenses: food $170, rent $250, and gas $110. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Profit and budgets
- 1. 210 dollars
- 2. 180 dollars
- 3. 160 dollars
- 4. 190 dollars
- 5. 190 dollars
- 6. 310 dollars
- 7. 200 dollars
- 8. 240 dollars
- 9. 240 dollars
- 10. 210 dollars
- 11. 160 dollars
- 12. 310 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/money-budgets