πagarwalmath · 5th grade · Texas TEKS 5.10
💼 Profit and budgets
Money sense: profit, expenses, budgets, income, and taxes
Name: ______________________Date: ____________
1A family's budget: income $450 a month. Expenses: food $130, rent $160, and gas $40. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
2A family's budget: income $890 a month. Expenses: food $260, rent $350, and gas $70. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
3A family's budget: income $510 a month. Expenses: food $130, rent $190, and gas $40. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
4A family's budget: income $530 a month. Expenses: food $170, rent $120, and gas $50. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
5A family's budget: income $390 a month. Expenses: food $90, rent $80, and gas $60. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
6A family's budget: income $330 a month. Expenses: food $80, rent $90, and gas $20. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
7A family's budget: income $650 a month. Expenses: food $140, rent $240, and gas $30. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
8A family's budget: income $400 a month. Expenses: food $80, rent $140, and gas $60. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
9A family's budget: income $610 a month. Expenses: food $180, rent $210, and gas $30. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
10A family's budget: income $870 a month. Expenses: food $200, rent $210, and gas $130. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
11A family's budget: income $300 a month. Expenses: food $60, rent $80, and gas $20. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
12A family's budget: income $840 a month. Expenses: food $290, rent $330, and gas $70. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Profit and budgets
- 1. 120 dollars
- 2. 210 dollars
- 3. 150 dollars
- 4. 190 dollars
- 5. 160 dollars
- 6. 140 dollars
- 7. 240 dollars
- 8. 120 dollars
- 9. 190 dollars
- 10. 330 dollars
- 11. 140 dollars
- 12. 150 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/money-budgets