πagarwalmath · 5th grade · Texas TEKS 5.10
💼 Profit and budgets
Money sense: profit, expenses, budgets, income, and taxes
Name: ______________________Date: ____________
1A family's budget: income $420 a month. Expenses: food $100, rent $140, and gas $60. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
2A family's budget: income $500 a month. Expenses: food $150, rent $130, and gas $50. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
3A family's budget: income $340 a month. Expenses: food $120, rent $90, and gas $20. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
4A family's budget: income $540 a month. Expenses: food $160, rent $190, and gas $40. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
5A family's budget: income $620 a month. Expenses: food $130, rent $220, and gas $60. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
6A family's budget: income $560 a month. Expenses: food $140, rent $150, and gas $50. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
7A family's budget: income $610 a month. Expenses: food $200, rent $170, and gas $70. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
8A family's budget: income $350 a month. Expenses: food $100, rent $110, and gas $40. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
9A family's budget: income $450 a month. Expenses: food $140, rent $140, and gas $30. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
10A family's budget: income $550 a month. Expenses: food $180, rent $120, and gas $30. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
11A family's budget: income $890 a month. Expenses: food $250, rent $320, and gas $80. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
12A family's budget: income $610 a month. Expenses: food $150, rent $240, and gas $40. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Profit and budgets
- 1. 120 dollars
- 2. 170 dollars
- 3. 110 dollars
- 4. 150 dollars
- 5. 210 dollars
- 6. 220 dollars
- 7. 170 dollars
- 8. 100 dollars
- 9. 140 dollars
- 10. 220 dollars
- 11. 240 dollars
- 12. 180 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/money-budgets