πagarwalmath · 5th grade · Texas TEKS 5.10
💼 Profit and budgets
Money sense: profit, expenses, budgets, income, and taxes
Name: ______________________Date: ____________
1A family's budget: income $590 a month. Expenses: food $140, rent $170, and gas $80. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
2A family's budget: income $560 a month. Expenses: food $160, rent $110, and gas $40. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
3A family's budget: income $710 a month. Expenses: food $170, rent $230, and gas $110. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
4A family's budget: income $400 a month. Expenses: food $120, rent $100, and gas $20. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
5A family's budget: income $600 a month. Expenses: food $170, rent $160, and gas $80. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
6A family's budget: income $310 a month. Expenses: food $70, rent $100, and gas $50. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
7A family's budget: income $700 a month. Expenses: food $180, rent $190, and gas $60. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
8A family's budget: income $850 a month. Expenses: food $200, rent $200, and gas $130. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
9A family's budget: income $550 a month. Expenses: food $140, rent $140, and gas $30. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
10A family's budget: income $900 a month. Expenses: food $300, rent $260, and gas $50. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
11A family's budget: income $840 a month. Expenses: food $220, rent $230, and gas $70. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
12A family's budget: income $480 a month. Expenses: food $160, rent $160, and gas $70. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Profit and budgets
- 1. 200 dollars
- 2. 250 dollars
- 3. 200 dollars
- 4. 160 dollars
- 5. 190 dollars
- 6. 90 dollars
- 7. 270 dollars
- 8. 320 dollars
- 9. 240 dollars
- 10. 290 dollars
- 11. 320 dollars
- 12. 90 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/money-budgets