πagarwalmath · 5th grade · Texas TEKS 5.10
💼 Profit and budgets
Money sense: profit, expenses, budgets, income, and taxes
Name: ______________________Date: ____________
1A family's budget: income $550 a month. Expenses: food $170, rent $140, and gas $30. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
2A family's budget: income $730 a month. Expenses: food $250, rent $260, and gas $40. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
3A family's budget: income $760 a month. Expenses: food $220, rent $170, and gas $90. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
4A family's budget: income $900 a month. Expenses: food $230, rent $330, and gas $50. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
5A family's budget: income $800 a month. Expenses: food $260, rent $170, and gas $120. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
6A family's budget: income $730 a month. Expenses: food $180, rent $180, and gas $70. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
7A family's budget: income $800 a month. Expenses: food $260, rent $270, and gas $60. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
8A family's budget: income $370 a month. Expenses: food $70, rent $80, and gas $30. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
9A family's budget: income $480 a month. Expenses: food $120, rent $130, and gas $60. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
10A family's budget: income $510 a month. Expenses: food $140, rent $110, and gas $70. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
11A family's budget: income $370 a month. Expenses: food $70, rent $140, and gas $30. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
12A family's budget: income $360 a month. Expenses: food $110, rent $130, and gas $50. How much is left to save?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Profit and budgets
- 1. 210 dollars
- 2. 180 dollars
- 3. 280 dollars
- 4. 290 dollars
- 5. 250 dollars
- 6. 300 dollars
- 7. 210 dollars
- 8. 190 dollars
- 9. 170 dollars
- 10. 190 dollars
- 11. 130 dollars
- 12. 70 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/money-budgets