πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1Aiden reads 75 pages in 5 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
2A car goes 180 miles in 6 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
3A car goes 120 miles in 3 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
4A car goes 350 miles in 7 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
5Maya pays $21 for 7 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
6Nora reads 80 pages in 8 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
7Mei reads 60 pages in 4 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
8Jamal pays $18 for 9 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
9Maya reads 150 pages in 6 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
10Jamal reads 120 pages in 6 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
11Mei reads 175 pages in 7 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
12Maya pays $15 for 3 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Ratios
- 1. 15 pages
- 2. 30 miles
- 3. 40 miles
- 4. 50 miles
- 5. 3 dollars
- 6. 10 pages
- 7. 15 pages
- 8. 2 dollars
- 9. 25 pages
- 10. 20 pages
- 11. 25 pages
- 12. 5 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios