πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1Store A sells 3 juice boxes for $15. Store B sells 6 juice boxes for $36. Which store is cheaper for one juice box?
- AStore B
- BThey cost the same
- CStore A
2Store A sells 2 juice boxes for $4. Store B sells 5 juice boxes for $25. Which store is cheaper for one juice box?
- AStore A
- BThey cost the same
- CStore B
3Store A sells 3 juice boxes for $6. Store B sells 4 juice boxes for $12. Which store is cheaper for one juice box?
- AStore B
- BThey cost the same
- CStore A
4Store A sells 4 juice boxes for $24. Store B sells 3 juice boxes for $9. Which store is cheaper for one juice box?
- AStore A
- BThey cost the same
- CStore B
5Store A sells 4 juice boxes for $8. Store B sells 2 juice boxes for $10. Which store is cheaper for one juice box?
- AStore A
- BStore B
- CThey cost the same
6Store A sells 4 juice boxes for $24. Store B sells 6 juice boxes for $12. Which store is cheaper for one juice box?
- AStore A
- BThey cost the same
- CStore B
7Store A sells 2 juice boxes for $6. Store B sells 6 juice boxes for $24. Which store is cheaper for one juice box?
- AStore A
- BThey cost the same
- CStore B
8Store A sells 5 juice boxes for $30. Store B sells 5 juice boxes for $20. Which store is cheaper for one juice box?
- AStore B
- BStore A
- CThey cost the same
9Store A sells 5 juice boxes for $15. Store B sells 4 juice boxes for $24. Which store is cheaper for one juice box?
- AStore B
- BStore A
- CThey cost the same
10Store A sells 5 juice boxes for $10. Store B sells 2 juice boxes for $10. Which store is cheaper for one juice box?
- AThey cost the same
- BStore B
- CStore A
11Store A sells 3 juice boxes for $6. Store B sells 6 juice boxes for $24. Which store is cheaper for one juice box?
- AThey cost the same
- BStore B
- CStore A
12Store A sells 5 juice boxes for $20. Store B sells 4 juice boxes for $12. Which store is cheaper for one juice box?
- AStore B
- BStore A
- CThey cost the same
Answer key: Ratios
- 1. C (Store A)
- 2. A (Store A)
- 3. C (Store A)
- 4. C (Store B)
- 5. A (Store A)
- 6. C (Store B)
- 7. A (Store A)
- 8. A (Store B)
- 9. B (Store A)
- 10. C (Store A)
- 11. C (Store A)
- 12. A (Store B)
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios