πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1Leo pays $12 for 3 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
2Zoe reads 60 pages in 3 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
3Nora reads 160 pages in 8 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
4A car goes 80 miles in 4 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
5Aiden reads 150 pages in 5 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
6Mei reads 125 pages in 5 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
7Jamal reads 175 pages in 7 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
8A car goes 180 miles in 9 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
9A car goes 360 miles in 9 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
10Kai reads 150 pages in 6 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
11A car goes 240 miles in 6 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
12A car goes 280 miles in 7 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
Answer key: Ratios
- 1. 4 dollars
- 2. 20 pages
- 3. 20 pages
- 4. 20 miles
- 5. 30 pages
- 6. 25 pages
- 7. 25 pages
- 8. 20 miles
- 9. 40 miles
- 10. 25 pages
- 11. 40 miles
- 12. 40 miles
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios