πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1Kai reads 180 pages in 9 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
2Jamal pays $8 for 4 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
3A car goes 400 miles in 8 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
4Sam pays $10 for 5 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
5A car goes 100 miles in 5 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
6Rosa pays $4 for 2 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
7Leo pays $15 for 3 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
8Omar reads 175 pages in 7 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
9Maya pays $20 for 4 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
10A car goes 100 miles in 2 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
11A car goes 240 miles in 8 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
12A car goes 450 miles in 9 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
Answer key: Ratios
- 1. 20 pages
- 2. 2 dollars
- 3. 50 miles
- 4. 2 dollars
- 5. 20 miles
- 6. 2 dollars
- 7. 5 dollars
- 8. 25 pages
- 9. 5 dollars
- 10. 50 miles
- 11. 30 miles
- 12. 50 miles
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios