πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1Rosa reads 200 pages in 8 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
2Jamal pays $45 for 9 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
3Nora reads 40 pages in 2 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
4A car goes 180 miles in 6 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
5Lily pays $8 for 4 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
6Nora reads 100 pages in 5 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
7A car goes 40 miles in 2 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
8Jamal pays $21 for 7 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
9Lily reads 105 pages in 7 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
10A car goes 200 miles in 5 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
11Ana reads 105 pages in 7 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
12Sam reads 120 pages in 8 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
Answer key: Ratios
- 1. 25 pages
- 2. 5 dollars
- 3. 20 pages
- 4. 30 miles
- 5. 2 dollars
- 6. 20 pages
- 7. 20 miles
- 8. 3 dollars
- 9. 15 pages
- 10. 40 miles
- 11. 15 pages
- 12. 15 pages
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios