πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1Aiden reads 90 pages in 9 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
2A car goes 250 miles in 5 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
3Aiden pays $28 for 7 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
4A car goes 450 miles in 9 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
5Priya pays $21 for 7 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
6Zoe pays $14 for 7 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
7Rosa reads 75 pages in 5 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
8A car goes 150 miles in 5 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
9A car goes 60 miles in 2 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
10Omar pays $18 for 9 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
11Ben pays $16 for 4 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
12Theo pays $21 for 7 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Ratios
- 1. 10 pages
- 2. 50 miles
- 3. 4 dollars
- 4. 50 miles
- 5. 3 dollars
- 6. 2 dollars
- 7. 15 pages
- 8. 30 miles
- 9. 30 miles
- 10. 2 dollars
- 11. 4 dollars
- 12. 3 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios