πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1Ana reads 100 pages in 4 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
2Theo reads 105 pages in 7 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
3Ben pays $28 for 7 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
4Nora pays $8 for 2 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
5Jamal reads 75 pages in 5 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
6A car goes 120 miles in 3 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
7Priya pays $20 for 5 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
8Maya reads 140 pages in 7 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
9A car goes 160 miles in 4 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
10A car goes 90 miles in 3 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
11Priya reads 125 pages in 5 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
12Sam pays $36 for 9 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Ratios
- 1. 25 pages
- 2. 15 pages
- 3. 4 dollars
- 4. 4 dollars
- 5. 15 pages
- 6. 40 miles
- 7. 4 dollars
- 8. 20 pages
- 9. 40 miles
- 10. 30 miles
- 11. 25 pages
- 12. 4 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios