πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1Mei pays $25 for 5 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
2A car goes 450 miles in 9 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
3Kai pays $18 for 3 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
4Leo pays $36 for 9 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
5A car goes 90 miles in 3 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
6Rosa reads 60 pages in 4 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
7A car goes 180 miles in 9 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
8A car goes 120 miles in 3 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
9Maya reads 60 pages in 4 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
10Zoe reads 100 pages in 5 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
11Maya reads 125 pages in 5 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
12Zoe reads 100 pages in 4 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
Answer key: Ratios
- 1. 5 dollars
- 2. 50 miles
- 3. 6 dollars
- 4. 4 dollars
- 5. 30 miles
- 6. 15 pages
- 7. 20 miles
- 8. 40 miles
- 9. 15 pages
- 10. 20 pages
- 11. 25 pages
- 12. 25 pages
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios