πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1Aiden reads 50 pages in 2 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
2Mei pays $40 for 8 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
3Sam reads 90 pages in 6 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
4Mei reads 150 pages in 6 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
5A car goes 300 miles in 6 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
6Leo pays $32 for 8 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
7Ana pays $15 for 3 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
8Ben pays $9 for 3 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
9Aiden pays $18 for 6 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
10Theo reads 200 pages in 8 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
11Mei pays $8 for 2 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
12Lily pays $28 for 7 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Ratios
- 1. 25 pages
- 2. 5 dollars
- 3. 15 pages
- 4. 25 pages
- 5. 50 miles
- 6. 4 dollars
- 7. 5 dollars
- 8. 3 dollars
- 9. 3 dollars
- 10. 25 pages
- 11. 4 dollars
- 12. 4 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios