πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1Sam reads 105 pages in 7 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
2Theo pays $24 for 6 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
3Aiden pays $12 for 4 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
4A car goes 300 miles in 6 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
5Kai reads 100 pages in 5 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
6A car goes 270 miles in 9 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
7Omar reads 270 pages in 9 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
8Leo pays $15 for 3 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
9Lily pays $16 for 4 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
10A car goes 60 miles in 2 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
11Priya pays $24 for 8 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
12A car goes 350 miles in 7 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
Answer key: Ratios
- 1. 15 pages
- 2. 4 dollars
- 3. 3 dollars
- 4. 50 miles
- 5. 20 pages
- 6. 30 miles
- 7. 30 pages
- 8. 5 dollars
- 9. 4 dollars
- 10. 30 miles
- 11. 3 dollars
- 12. 50 miles
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios