πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1A car goes 100 miles in 5 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
2Leo pays $16 for 4 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
3Zoe reads 160 pages in 8 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
4Kai pays $25 for 5 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
5A car goes 400 miles in 8 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
6Ben pays $45 for 9 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
7Mei pays $10 for 2 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
8Nora reads 40 pages in 4 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
9A car goes 180 miles in 9 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
10Zoe reads 50 pages in 5 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
11A car goes 40 miles in 2 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
12Mei pays $15 for 5 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Ratios
- 1. 20 miles
- 2. 4 dollars
- 3. 20 pages
- 4. 5 dollars
- 5. 50 miles
- 6. 5 dollars
- 7. 5 dollars
- 8. 10 pages
- 9. 20 miles
- 10. 10 pages
- 11. 20 miles
- 12. 3 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios