πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1Jamal pays $6 for 3 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
2A car goes 300 miles in 6 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
3Omar reads 75 pages in 5 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
4Aiden pays $12 for 6 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
5Lily pays $35 for 7 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
6A car goes 320 miles in 8 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
7Kai reads 20 pages in 2 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
8Ben reads 200 pages in 8 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
9A car goes 450 miles in 9 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
10Sam pays $27 for 9 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
11Leo reads 100 pages in 5 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
12A car goes 150 miles in 3 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
Answer key: Ratios
- 1. 2 dollars
- 2. 50 miles
- 3. 15 pages
- 4. 2 dollars
- 5. 5 dollars
- 6. 40 miles
- 7. 10 pages
- 8. 25 pages
- 9. 50 miles
- 10. 3 dollars
- 11. 20 pages
- 12. 50 miles
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios