πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1Kai reads 50 pages in 5 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
2A car goes 60 miles in 2 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
3A car goes 180 miles in 6 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
4Nora reads 60 pages in 4 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
5Aiden reads 45 pages in 3 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
6Lily pays $30 for 5 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
7Jamal pays $8 for 2 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
8Priya pays $15 for 3 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
9Sam pays $28 for 7 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
10Nora pays $6 for 3 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
11A car goes 160 miles in 8 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
12Leo reads 210 pages in 7 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
Answer key: Ratios
- 1. 10 pages
- 2. 30 miles
- 3. 30 miles
- 4. 15 pages
- 5. 15 pages
- 6. 6 dollars
- 7. 4 dollars
- 8. 5 dollars
- 9. 4 dollars
- 10. 2 dollars
- 11. 20 miles
- 12. 30 pages
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios