πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1Ben pays $6 for 3 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
2Kai pays $20 for 5 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
3Ben reads 70 pages in 7 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
4Ben reads 175 pages in 7 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
5Jamal pays $18 for 6 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
6Rosa reads 175 pages in 7 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
7A car goes 360 miles in 9 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
8Jamal reads 80 pages in 4 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
9Kai pays $54 for 9 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
10Maya reads 175 pages in 7 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
11A car goes 240 miles in 8 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
12A car goes 100 miles in 2 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
Answer key: Ratios
- 1. 2 dollars
- 2. 4 dollars
- 3. 10 pages
- 4. 25 pages
- 5. 3 dollars
- 6. 25 pages
- 7. 40 miles
- 8. 20 pages
- 9. 6 dollars
- 10. 25 pages
- 11. 30 miles
- 12. 50 miles
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios