πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1A car goes 120 miles in 4 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
2Rosa pays $10 for 5 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
3A car goes 450 miles in 9 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
4Sam reads 270 pages in 9 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
5Priya pays $15 for 5 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
6Jamal reads 75 pages in 3 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
7Rosa reads 50 pages in 2 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
8A car goes 360 miles in 9 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
9Ana reads 30 pages in 3 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
10A car goes 60 miles in 3 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
11Mei reads 150 pages in 6 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
12Theo pays $8 for 4 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Ratios
- 1. 30 miles
- 2. 2 dollars
- 3. 50 miles
- 4. 30 pages
- 5. 3 dollars
- 6. 25 pages
- 7. 25 pages
- 8. 40 miles
- 9. 10 pages
- 10. 20 miles
- 11. 25 pages
- 12. 2 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios