πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1Mei reads 200 pages in 8 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
2Theo pays $24 for 6 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
3A car goes 120 miles in 4 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
4Maya pays $15 for 3 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
5Omar reads 160 pages in 8 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
6A car goes 450 miles in 9 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
7A car goes 200 miles in 4 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
8Theo pays $12 for 4 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
9Rosa pays $18 for 6 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
10Mei pays $15 for 5 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
11Sam reads 45 pages in 3 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
12A car goes 80 miles in 4 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
Answer key: Ratios
- 1. 25 pages
- 2. 4 dollars
- 3. 30 miles
- 4. 5 dollars
- 5. 20 pages
- 6. 50 miles
- 7. 50 miles
- 8. 3 dollars
- 9. 3 dollars
- 10. 3 dollars
- 11. 15 pages
- 12. 20 miles
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios