πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1Mei reads 30 pages in 2 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
2Lily reads 30 pages in 2 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
3A car goes 200 miles in 4 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
4A car goes 60 miles in 3 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
5Jamal pays $8 for 2 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
6Omar reads 30 pages in 2 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
7Theo pays $6 for 2 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
8Lily reads 50 pages in 5 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
9Ben pays $6 for 3 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
10Theo reads 40 pages in 2 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
11A car goes 200 miles in 5 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
12Ben pays $16 for 8 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Ratios
- 1. 15 pages
- 2. 15 pages
- 3. 50 miles
- 4. 20 miles
- 5. 4 dollars
- 6. 15 pages
- 7. 3 dollars
- 8. 10 pages
- 9. 2 dollars
- 10. 20 pages
- 11. 40 miles
- 12. 2 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios