πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1A car goes 280 miles in 7 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
2Rosa pays $36 for 9 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
3Ana pays $24 for 8 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
4Lily pays $24 for 6 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
5Omar reads 40 pages in 2 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
6Jamal pays $8 for 4 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
7Omar pays $25 for 5 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
8Theo reads 50 pages in 5 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
9Theo reads 175 pages in 7 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
10Lily reads 200 pages in 8 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
11A car goes 100 miles in 2 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
12Lily reads 175 pages in 7 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
Answer key: Ratios
- 1. 40 miles
- 2. 4 dollars
- 3. 3 dollars
- 4. 4 dollars
- 5. 20 pages
- 6. 2 dollars
- 7. 5 dollars
- 8. 10 pages
- 9. 25 pages
- 10. 25 pages
- 11. 50 miles
- 12. 25 pages
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios