πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1Omar pays $12 for 4 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
2Aiden pays $20 for 5 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
3Aiden reads 50 pages in 2 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
4A car goes 240 miles in 8 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
5Rosa reads 125 pages in 5 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
6Theo pays $30 for 6 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
7Jamal pays $30 for 6 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
8Omar pays $6 for 2 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
9A car goes 200 miles in 4 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
10A car goes 120 miles in 3 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
11A car goes 270 miles in 9 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
12A car goes 250 miles in 5 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
Answer key: Ratios
- 1. 3 dollars
- 2. 4 dollars
- 3. 25 pages
- 4. 30 miles
- 5. 25 pages
- 6. 5 dollars
- 7. 5 dollars
- 8. 3 dollars
- 9. 50 miles
- 10. 40 miles
- 11. 30 miles
- 12. 50 miles
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios