πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1Leo reads 100 pages in 4 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
2A car goes 100 miles in 5 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
3Leo pays $21 for 7 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
4A car goes 210 miles in 7 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
5A car goes 350 miles in 7 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
6A car goes 120 miles in 6 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
7Ben pays $12 for 4 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
8Lily pays $24 for 6 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
9A car goes 60 miles in 3 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
10A car goes 450 miles in 9 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
11Sam pays $18 for 3 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
12A car goes 120 miles in 3 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
Answer key: Ratios
- 1. 25 pages
- 2. 20 miles
- 3. 3 dollars
- 4. 30 miles
- 5. 50 miles
- 6. 20 miles
- 7. 3 dollars
- 8. 4 dollars
- 9. 20 miles
- 10. 50 miles
- 11. 6 dollars
- 12. 40 miles
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios