πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1A car goes 240 miles in 8 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
2Sam pays $4 for 2 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
3Theo reads 135 pages in 9 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
4A car goes 200 miles in 5 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
5Zoe pays $8 for 2 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
6Ben reads 40 pages in 4 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
7Jamal reads 45 pages in 3 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
8Sam reads 70 pages in 7 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
9Nora pays $18 for 6 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
10A car goes 60 miles in 3 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
11A car goes 80 miles in 2 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
12Lily reads 180 pages in 9 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
Answer key: Ratios
- 1. 30 miles
- 2. 2 dollars
- 3. 15 pages
- 4. 40 miles
- 5. 4 dollars
- 6. 10 pages
- 7. 15 pages
- 8. 10 pages
- 9. 3 dollars
- 10. 20 miles
- 11. 40 miles
- 12. 20 pages
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios