πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1A car goes 240 miles in 8 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
2Theo reads 100 pages in 4 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
3Lily pays $36 for 9 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
4Nora reads 75 pages in 3 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
5Ana pays $45 for 9 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
6Jamal pays $24 for 8 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
7Sam pays $30 for 5 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
8A car goes 80 miles in 4 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
9Maya pays $30 for 5 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
10Sam pays $12 for 6 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
11A car goes 180 miles in 9 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
12Maya pays $16 for 8 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Ratios
- 1. 30 miles
- 2. 25 pages
- 3. 4 dollars
- 4. 25 pages
- 5. 5 dollars
- 6. 3 dollars
- 7. 6 dollars
- 8. 20 miles
- 9. 6 dollars
- 10. 2 dollars
- 11. 20 miles
- 12. 2 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios