πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1Rosa pays $42 for 7 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
2A car goes 150 miles in 3 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
3Maya pays $15 for 5 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
4Theo reads 140 pages in 7 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
5Mei pays $10 for 5 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
6Maya pays $28 for 7 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
7A car goes 160 miles in 8 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
8A car goes 60 miles in 3 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
9Ana reads 50 pages in 2 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
10Maya reads 150 pages in 5 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
11A car goes 240 miles in 6 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
12A car goes 450 miles in 9 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
Answer key: Ratios
- 1. 6 dollars
- 2. 50 miles
- 3. 3 dollars
- 4. 20 pages
- 5. 2 dollars
- 6. 4 dollars
- 7. 20 miles
- 8. 20 miles
- 9. 25 pages
- 10. 30 pages
- 11. 40 miles
- 12. 50 miles
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios