πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1Leo pays $9 for 3 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
2Theo reads 160 pages in 8 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
3A car goes 140 miles in 7 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
4Lily pays $21 for 7 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
5Omar reads 135 pages in 9 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
6Rosa pays $16 for 4 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
7A car goes 300 miles in 6 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
8Zoe reads 135 pages in 9 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
9A car goes 270 miles in 9 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
10Rosa reads 100 pages in 5 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
11A car goes 280 miles in 7 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
12Maya pays $35 for 7 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Ratios
- 1. 3 dollars
- 2. 20 pages
- 3. 20 miles
- 4. 3 dollars
- 5. 15 pages
- 6. 4 dollars
- 7. 50 miles
- 8. 15 pages
- 9. 30 miles
- 10. 20 pages
- 11. 40 miles
- 12. 5 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios