πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1Ana pays $36 for 9 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
2Leo reads 40 pages in 2 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
3Rosa reads 40 pages in 2 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
4A car goes 120 miles in 4 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
5Ben pays $14 for 7 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
6A car goes 240 miles in 6 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
7A car goes 140 miles in 7 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
8A car goes 210 miles in 7 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
9Ana pays $14 for 7 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
10A car goes 360 miles in 9 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
11A car goes 60 miles in 2 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
12A car goes 240 miles in 8 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
Answer key: Ratios
- 1. 4 dollars
- 2. 20 pages
- 3. 20 pages
- 4. 30 miles
- 5. 2 dollars
- 6. 40 miles
- 7. 20 miles
- 8. 30 miles
- 9. 2 dollars
- 10. 40 miles
- 11. 30 miles
- 12. 30 miles
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios