πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1Rosa pays $45 for 9 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
2A car goes 150 miles in 3 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
3A car goes 60 miles in 3 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
4A car goes 450 miles in 9 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
5Leo reads 175 pages in 7 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
6Maya reads 80 pages in 4 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
7Nora reads 60 pages in 4 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
8Aiden pays $12 for 3 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
9Omar pays $21 for 7 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
10Sam pays $20 for 5 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
11Priya pays $45 for 9 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
12A car goes 120 miles in 3 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
Answer key: Ratios
- 1. 5 dollars
- 2. 50 miles
- 3. 20 miles
- 4. 50 miles
- 5. 25 pages
- 6. 20 pages
- 7. 15 pages
- 8. 4 dollars
- 9. 3 dollars
- 10. 4 dollars
- 11. 5 dollars
- 12. 40 miles
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios