πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1A car goes 450 miles in 9 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
2A car goes 90 miles in 3 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
3Lily pays $16 for 8 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
4Maya pays $25 for 5 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
5A car goes 150 miles in 5 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
6Kai reads 105 pages in 7 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
7Mei pays $32 for 8 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
8Sam pays $16 for 4 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
9Theo pays $20 for 5 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
10A car goes 320 miles in 8 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
11A car goes 350 miles in 7 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
12Jamal reads 200 pages in 8 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
Answer key: Ratios
- 1. 50 miles
- 2. 30 miles
- 3. 2 dollars
- 4. 5 dollars
- 5. 30 miles
- 6. 15 pages
- 7. 4 dollars
- 8. 4 dollars
- 9. 4 dollars
- 10. 40 miles
- 11. 50 miles
- 12. 25 pages
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios