πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1A car goes 320 miles in 8 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
2Aiden pays $30 for 5 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
3Leo reads 200 pages in 8 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
4Ana reads 50 pages in 5 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
5A car goes 240 miles in 6 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
6Omar pays $20 for 4 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
7Aiden pays $24 for 6 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
8A car goes 150 miles in 3 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
9Aiden pays $10 for 2 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
10Nora pays $10 for 2 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
11Ana reads 80 pages in 4 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
12Ben pays $15 for 3 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Ratios
- 1. 40 miles
- 2. 6 dollars
- 3. 25 pages
- 4. 10 pages
- 5. 40 miles
- 6. 5 dollars
- 7. 4 dollars
- 8. 50 miles
- 9. 5 dollars
- 10. 5 dollars
- 11. 20 pages
- 12. 5 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios