πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1A car goes 400 miles in 8 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
2Leo reads 50 pages in 5 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
3Sam reads 40 pages in 4 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
4Ana pays $9 for 3 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
5A car goes 250 miles in 5 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
6A car goes 120 miles in 6 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
7A car goes 200 miles in 5 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
8Jamal pays $6 for 3 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
9Aiden reads 80 pages in 8 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
10A car goes 40 miles in 2 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
11Nora reads 60 pages in 4 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
12A car goes 280 miles in 7 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
Answer key: Ratios
- 1. 50 miles
- 2. 10 pages
- 3. 10 pages
- 4. 3 dollars
- 5. 50 miles
- 6. 20 miles
- 7. 40 miles
- 8. 2 dollars
- 9. 10 pages
- 10. 20 miles
- 11. 15 pages
- 12. 40 miles
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios