πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1A car goes 90 miles in 3 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
2Jamal pays $20 for 4 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
3Ana reads 75 pages in 5 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
4A car goes 350 miles in 7 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
5Kai reads 180 pages in 6 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
6A car goes 200 miles in 5 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
7Lily reads 90 pages in 6 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
8A car goes 180 miles in 9 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
9Jamal reads 30 pages in 3 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
10Aiden pays $20 for 5 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
11Aiden pays $20 for 4 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
12A car goes 300 miles in 6 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
Answer key: Ratios
- 1. 30 miles
- 2. 5 dollars
- 3. 15 pages
- 4. 50 miles
- 5. 30 pages
- 6. 40 miles
- 7. 15 pages
- 8. 20 miles
- 9. 10 pages
- 10. 4 dollars
- 11. 5 dollars
- 12. 50 miles
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios