πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1Leo reads 45 pages in 3 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
2Priya reads 105 pages in 7 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
3A car goes 270 miles in 9 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
4Jamal pays $45 for 9 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
5Omar reads 160 pages in 8 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
6A car goes 360 miles in 9 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
7Omar pays $12 for 3 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
8A car goes 80 miles in 2 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
9Mei pays $45 for 9 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
10Lily pays $8 for 2 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
11Rosa reads 50 pages in 2 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
12A car goes 200 miles in 5 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
Answer key: Ratios
- 1. 15 pages
- 2. 15 pages
- 3. 30 miles
- 4. 5 dollars
- 5. 20 pages
- 6. 40 miles
- 7. 4 dollars
- 8. 40 miles
- 9. 5 dollars
- 10. 4 dollars
- 11. 25 pages
- 12. 40 miles
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios