πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1Mei reads 60 pages in 4 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
2Mei reads 120 pages in 4 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
3A car goes 60 miles in 3 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
4Leo reads 70 pages in 7 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
5Zoe reads 100 pages in 5 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
6A car goes 160 miles in 4 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
7A car goes 180 miles in 6 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
8Leo pays $24 for 8 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
9Priya pays $30 for 6 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
10A car goes 150 miles in 5 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
11A car goes 40 miles in 2 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
12Ana pays $24 for 6 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Ratios
- 1. 15 pages
- 2. 30 pages
- 3. 20 miles
- 4. 10 pages
- 5. 20 pages
- 6. 40 miles
- 7. 30 miles
- 8. 3 dollars
- 9. 5 dollars
- 10. 30 miles
- 11. 20 miles
- 12. 4 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios