πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1A car goes 180 miles in 9 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
2Priya reads 50 pages in 5 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
3A car goes 450 miles in 9 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
4Leo reads 200 pages in 8 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
5Lily reads 80 pages in 4 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
6Kai pays $10 for 2 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
7Jamal reads 100 pages in 4 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
8A car goes 300 miles in 6 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
9A car goes 60 miles in 2 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
10A car goes 360 miles in 9 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
11Leo pays $28 for 7 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
12Priya reads 100 pages in 4 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
Answer key: Ratios
- 1. 20 miles
- 2. 10 pages
- 3. 50 miles
- 4. 25 pages
- 5. 20 pages
- 6. 5 dollars
- 7. 25 pages
- 8. 50 miles
- 9. 30 miles
- 10. 40 miles
- 11. 4 dollars
- 12. 25 pages
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios