πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1A car goes 400 miles in 8 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
2Maya reads 200 pages in 8 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
3Jamal reads 40 pages in 4 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
4A car goes 360 miles in 9 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
5Aiden pays $16 for 8 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
6Kai pays $16 for 8 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
7Priya pays $32 for 8 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
8Omar pays $6 for 3 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
9A car goes 240 miles in 8 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
10Nora pays $16 for 8 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
11Mei pays $36 for 6 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
12A car goes 300 miles in 6 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
Answer key: Ratios
- 1. 50 miles
- 2. 25 pages
- 3. 10 pages
- 4. 40 miles
- 5. 2 dollars
- 6. 2 dollars
- 7. 4 dollars
- 8. 2 dollars
- 9. 30 miles
- 10. 2 dollars
- 11. 6 dollars
- 12. 50 miles
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios